Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/tczew/www/www_stare_strony/_biegajacy_tczew/index.php:4) in /home/klient.dhosting.pl/tczew/www/www_stare_strony/_biegajacy_tczew/libraries/joomla/session/session.php on line 537

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/klient.dhosting.pl/tczew/www/www_stare_strony/_biegajacy_tczew/index.php:4) in /home/klient.dhosting.pl/tczew/www/www_stare_strony/_biegajacy_tczew/libraries/joomla/session/session.php on line 537
Medal inny niż wszystkie - Pro Domo Trsoviensi dla Zygfryda Libana
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Do bogatej kolekcji medalowej Zygfyda Libana, dołączył w dniu dzisiejszym medal szczególny, bo nie wybiegany na konkretnym dynstansie, a na wszystkich kilometrach. Medal, który jest wyjatkowym podsumowaniem wieloletnich startów Zygfryda w  barwach  Tczewa na arenie krajowej i miedzynarodowej. Medal przyznawany za szczególne zasługi dla miasta Tczewa -  „Pro Domo Trsoviensi”.

 

Kapituła składajaca sie z dotychczasowych wybitnych laureatów tego wyróżnienia pozytywnie zaopiniowała wniosek złożony przez Stowarzyszenie Biegajacy Tczew o przyznanie Zygfrydowi Libanowi Medalu Pro Domo Trsoviensi i Rada Miejska Uchwałą Nr XXIV/199/2016 Rady Miejskiej w Tczewie z dnia 24 listopada 2016 r. medal ten nadała.

 

 

Uroczysta sesja Rady Miejskiej odbyła się w Centrum Kultury i Sztuki, w rocznicę zajęcia Tczewa przez wojska gen. Józefa Hallera 30 stycznia 1920 r.

Jednym z głównych punktów uroczystosci było wręczenie tytułów Kawalerów Medalu "Pro Domo Trsoviesi". Zygfryd Liban wraz z Eleonorą Lewandowską oraz Ryszardem Lidzbarskim odebrali z rak przewodniczącego Rady Miejskiej w Tczewie Pana Mirosława Augustyna medale z wizerunkiem Sabbora II i dołączyli do zaszczytnego grona uhonorowanych tym tytułem w skład którego wchodzą:  Franciszek Fabich, Wyższa Szkoła Morska w Gdyni, miasto Witten, Roman Landowski, Obwód Lecznictwa Kolejowego w Tczewie, Jerzy Kubicki, Tadeusz Abt, Janusz Kortas, Czesław Glinkowski, Henryk Lemka, Elżbieta Grzenkowska – Hawryluk, Józef Krawczykiewicz, Włodzimierz Ziółkowski, Mieczysław Polewicz, Mieczysław Izydorek, Urszula Giełdon, Norbert Jatkowski, Stanisław Zaczyński, Józef Ziółkowski, Koło Polskiego Związku Filatelistów nr 5 w Tczewie, Hugo Fortenbacher, Brunon Drewa, Tadeusz Grys, Adam Murawski, Kazimierz Ickiewicz, Józef Bejgrowicz, Jan Stachowiak, Bernard Kapich, Adam Przybyłowski, Józef Golicki, Janice Lynn Sherry, Eugeniusz Markowicz, Jan Szymała i Tadeusz Magdziarz.

Pan Zygfryd, jak zwykle, w swój charakterystyczny dla siebie sposób, z dużą dawką humoru i pozytywnej energii, podziękował za przyznanie medalu.

 

 Wśród gości nie zabrakło także przedstawicieli Biegającego Tczewa na czele z Prezesem Stowarzyszenia Markiem Moszyńskim.

 

Nie zabrakło również rozmów z innymi laureatami dzisiejszego dnia. Pan profesor Grzegorz Kołotko  - od dzisiaj Honorowy Obywatel Tczewa - musiał być pod ogromnym wrażeniem naszego Mistrza, gdyż podczas swojego spotkania z mieszańcami Tczewa wspomniał o organizacji biegu maratońskiego na  trasie Tczew-Malbork-Tczew, co szczętnie wyłapały lokalne media.

 

 

Dla nas, biegaczy i członków Biegajacego Tczewa, Pan Zygfryd jest ikoną, przykładem człowieka dążącego do realizacji marzeń i przełamywania  słabości, wzorem pasji biegania. Pokazuje nam że można biegac w każdym wieku i można rozpocząć przygodę ze sportem w dowolnym momencie życia.

W każdej rozmowie z Zygfrydem czuć jest jego miłośc do sportu. To jak opowiada o startach w zawodach, zarówno tych małych jak i tych miedzynarodowych z rangą Mistrzostw Świata, jest z pewnościa czynnikiem, dzieki któremu nie jeden z nas podjął decyzje o wystartowaniu na dotąd nieosiągalnym dla siebie dystansie. 

 

Zygfrydzie, 

Dziękujemy i Gratulujemy

 

 

Poniżej kilka faktów umieszczonych we wniosku o przyznanie Medalu Pro Domo Trsoviensi:

Zygfryd Liban urodził się 4.12.1943 w Nowym Dworze Gdańskim. Od ponad trzydziestu lat jako mieszkaniec Tczewa bierze udział w biegach przełajowych, a w szczególności w biegach maratońskich. Zawsze identyfikował się z naszym miastem promując je na arenach sportowych kraju i za granicą i z dumą biega z herbem Tczewa na piersi. W środowisku polskich biegaczy Tczew niewątpliwie kojarzony jest z jego nazwiskiem.

Udział w zorganizowanych zawodach rozpoczął w 1982r. startując w sierpniu w Elblągu w biegu na dystansie 27 km i we wrześniu w Maratonie Warszawskim gdzie uzyskał czas 3.33.06. W swojej długoletniej karierze startował w blisko tysiącu biegach na różnych dystansach od 800 metrów do 100 kilometrów rozgrywanych w 16 państwach. Ukończył 101 maratonów uzyskując najlepszy wynik w Maratonie Wrocławskim w 1987r. wynoszący 2.36.33. Na arenie krajowej zdobył 57 medali na Mistrzostwach Polski Weteranów 35 złotych, 15 srebrnych oraz 7 brązowych. Trzykrotnie startował w organizowanym w Zamościu wieloetapowym biegu na dystansie 100 km (najlepszy czas 7.26.20). W 2013 roku mając 70 lat wystartował w 41 biegach krajowych wygrywając we wszystkich startach w swojej kategorii wiekowej.

W swej karierze pięciokrotnie reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy w maratonie. Najlepszy wynik osiągnął w roku 1988 zdobywając tytuł Mistrza Europy Weteranów  z czasem 2.40.28 (w kolejnym roku z czasem 2.44.05 był wicemistrzem). Ponadto trzykrotnie reprezentował Polskę w Mistrzostwach Świata w maratonie. W startach tych  najlepszy wynik osiągnął na mistrzostwach w Durbanie (RPA) gdzie uzyskał wynik 2.44.38 mając 53 lata. Ostatni większy sukces osiągnął w 2015 roku zdobywając tytuł Wicemistrza Europy Weteranów w biegu przełajowym na 5km w kategorii powyżej 70 lat.

 

Bardzo dziękuję za udostępnienie zdjęć z uroczystości Przemkowi Zielińskiemu z Dziennika Bałtyckiego oraz Markowi.

Zdjecia z Mistrzostw Swiata Weteranów ze zbiorów własnych Zygfryda Libana.